Brand Vadi İstanbul


Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /var/www/vhosts/brandvadi.com/httpdocs/blog-detay.php on line 4

Tüm Dünyada Konut Fiyatları Neden Yükseliyor?

04 Ekim 2022

Enflasyon yüksekse somut varlıklara yatırım artar. Bu tüm dünyada geçerli, adeta yazılı olmayan bir kuraldır. Böylesi zamanlarda iki ekonomik varlığın değerleri yükselir. Bunlar altın ve konuttur. Nedeni istikrarsız ortamlarda güven veren fiziki yatırım araçlarıdır. 

 

Pandeminin yarattığı domino etkisi günümüzde para kavramını gittikçe sanallaştırdı. İnsanlar reel dünyada materyal olarak karşılığı olmayan sanal varlıklara yatırım yaptıkça sanallaşan nakit kavramı kripto üzerinden değerlendirilerek daha sanal hale gelmesinin yanında büyük oranda Musk ve Bezos gibi örneklendirebileceğimiz belli sermayederlerde yoğunlaştı. Ve bu durum günümüzde büyük bir eşitsizlik yaratılmasına neden oldu. Kısacası pandemi sürecinde büyükler çok daha büyüdü küçükler ise ortalıktan kayboldu. Fakat gibi ince buz üstünde inşa edilen bu sanal zenginlik; örnekleri karşımıza çıkmaya başladığı her an tuz buz olabilir. Örneğin Çin’in yükselişi gibi çeşitli nedenlerden ötürü Amerika her an 2000’lerde yaşadığı dot-com benzeri bir krizle sanal para piyasasında karşılaşabilir.

 

Emek kavramını ihmal edildiği reel dünyaya bir fayda sunmayan oyun şirketlerine, Mateverse ve NFT gibi sanla ürünlere inanılmaz nakit miktarları aktarılıyor. Ülkemizde bile inanılmaz değerler ulaşmış oyun şirketleri görmek mümkün.  Burada reel değer olarak tanımladığımız ürünler herhangi bir buhran zamanında temel ihtiyaçları karşılayan fiziki ürünler. Örneğin barınma ihtiyacını karşılayan konutlar gibi.

 

Özetlemek gerekirse ekonomik veriler, toplumsal sınıflar arasında bozulan ekonomik dengeler, nakit akışının sanallaşarak belli noktalardaki aşırı toplanması ve elle tutulur hiçbir şey ortaya koyamayan sanallaşma akımı gibi nedenler ve bu nedenlerle beraber ne yazık ki her geçen gün daha da körüklenen savaş siyaseti nedeniyle tüm dünyada görülen enflasyon artışı gösteriyor ki emek ile ortaya konula reel ekonomik varlıkların değeri istikrarlı bir şekilde artmaya devam edecek. Doğal olarak konut fiyatları da bu   içinde istikrarlı bir şekilde artmaya devam edecek. Biraz klasik olacak ama siz siz olun; elinizin değmediği, gözünüzün görmediği şeylere tüm birikiminiz yatırmayın. Teşbih de hata olamaz ama ne derler bilirsiniz; filler tepişirken ezilen her zaman karıncalardır, temkinli olmakta fayda var.
DİĞER BLOGLAR
Bütün güzellikleri
sizinle paylaştık…

INSTAGRAM FEEDS


INSTAGRAM

BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgilerimiz

Size en hızlı şekilde ulaşabilmemiz ve villalarımız hakkında daha net bilgi verebilmemiz için, lütfen yanda bulunan iletişim formunu eksiksiz doldurun. Sizi hemen arayalım!SATIŞ OFİSİ


Karaağaç Mah. Dr. Hasan Akgün Cad. No: 20/339
34500 Büyükçekmece - İstanbul / Türkiye
FORMU DOLDURUN

Size Uygun Villayı Seçelim


KVKK Aydınlatma Metnini Okudum